fbpx

Přednášky a workshopy Březen 2023

Přednášky a workshopy Fybich

 

NA PŘEDNÁŠKY A JEDEN WORKSHOP JE NUTNÉ SE REGISTROVAT SAMOSTATNĚ.

PŘIHLÁŠENÍ JE PLATNÉ NA OBĚ PŘEDNÁŠKY A JEDEN REGISTROVANÝ WORKSHOP.

Přednášky a workshop v sobotu 18. března proběhnou prezenčně.

JE NUTNÉ UDĚLAT DVĚ PŘIHLÁŠENÍ – NA PŘEDNÁŠKY A NA WORKSHOP DLE VÝBĚRU A DOSTUPNOSTI. KAPACITA JE OMEZENÁ.

PROSÍME, NEHLASTE SE NA VÍCE WORKSHOPŮ. DĚKUJEME.

Detaily účasti budou rozeslány v potvrzovacím emailu, případně kontaktujte Manažerku vzdělávacích programů: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Přednáškový blok

 

10:00 - 11:30      Povrchem zesílená Ramanova spektroskopie a možnosti selektivní detekce jedné molekuly; doc. RNDr.Petr Šmejkal Ph.D.

Přednáška se zaměří na povrchem zesílenou Ramanovou spektroskopii jako velmi citlivou metodu pro stanovení a zkoumání velmi malých množství látek. Nejprve se zaměříme na Ramanovu spektroskopii jako takovou a vysvětlíme, jak funguje a k čemu může být užitečná. V dalším kroku se podíváme na možnosti zesílení signálu s využitím Ramanovy rezonanční spektroskopie a povrchem zesílené Ramanovy spektroskopie, která využívá zejména kovových nanočástic vhodné morfologie. Na možnosti přípravy těchto nanočástic se rovněž podíváme, abychom následně zkombinovali obě metody a zkusili s jejich využitím detegovat selektivně jednu, a nebo několik málo molekul. Za to bohužel "zaplatíme" komplikacemi spojenými s adsorpcí nanočástic na povrch, které ještě čekají na své řešení.

12:00 - 13:30      Od bakterie k poškození DNA v buňkách výstelky lidského žaludku; RNDr. Jana Dobrovolná, Ph.D.

Jednou z nejrozšířenějších infekcí lidského organizmu je infekce žaludku patogenní bakterií Helicobacter pylori (H. pylori). Předpokládá se, že tímto patogenem je na světě nakažená každá druhá osoba. H. pylori, jako nenápadný nepřítel, může kolonizovat prostředí žaludku po desítky let bez toho, aby se u infikované osoby projevily jakékoliv příznaky onemocnění. Dlouhodobá infekce však může způsobit závažné poškození žaludeční tkáně a následná onemocnění žaludku, jakými jsou gastritida, vředová nemoc nebo rakovina. Již dříve bylo známé, že H. pylori způsobuje dvouvláknové zlomy DNA, které nejvíce ohrožují integritu naší genetické informace a pokud nejsou správně opraveny, stojí u vzniku transformace normální buňky na rakovinnou. Odhalili jsme, jakým molekulárním mechanismem tyto zlomy vznikají.

Tento mechanismus zahrnuje zvýšenou frekvenci zastavých replikačních vidlic v důsledku změněné transkripční aktivity a akumulaci specifických struktur na DNA tzv. R-smyček.

Workshopy

 

  1. Nejen pavouci umí dělat vlákna – s námi to zvládneš i ty!; čas: 08:00 - 09:30
  2. Nejen pavouci umí dělat vlákna – s námi to zvládneš i ty!; čas: 14:00 - 15:30
  3. Vědec sám sobě lékařem aneb připravme si funkční nanovlákenné náplasti; čas 08:00 - 09:30
  4. Vědec sám sobě lékařem aneb připravme si funkční nanovlákenné náplasti; čas 14:00 - 15:30
  5. S kosmetikou do boje proti radikalizaci; čas 08:00 - 09:30
  6. S kosmetikou do boje proti radikalizaci; čas 14:00 - 15:30

Ve vybrané kategorii nejsou žádné události.